Łódź Design Festival

Czy wiemy, jak wygląda miasto z perspektywy dziecka, jak brzmi, jak pachnie? Co powinno się zmienić, by było przyjazne, a dzieci czuły się w nim bezpiecznie? Zapraszamy do Miasta Dzieci!

Warsztat składa się z 2 części:

  • 1 część: osoby uczestniczące, wyposażone w specjalne narzędzia, wyjdą na zewnątrz, by pod przewodnictwem prowadzących doświadczyć, na jakie bariery i przyjemności napotykają dzieci poruszające się w przestrzeni miejskiej.
  • 2 część: osoby uczestniczące poznają grę placemakingową „Bunja – Kraina Możliwości” i przejdą przez część rozgrywki. Jest to wyzwanie umożliwiające najmłodszym transformację najbliższej okolicy. Gra wykorzystuje zabawną formułę, żeby przywrócić dzieciom głos i możliwość decydowania o przestrzeni publicznej. Osoby uczestniczące w warsztacie przekonają się, jak przy pomocy prostej gry można odzyskać poczucie sprawczości i odpowiedzialności za miejsce.

Na koniec warsztatu osoby uczestniczące wraz z prowadzącymi podsumują doświadczenie. 


Dla kogo dedykowane są warsztaty? 

  • osoby zawodowo zajmujące się przestrzenią publiczną (np. planiści, architekci, urzędnicy),
  • osoby zajmujące się tematyką różnorodności, inkluzywności i włączania społecznego,
  • osoby zajmujące się projektowaniem rozwiązań i innowacjami społecznymi,
  • osoby zajmujące się partycypacją i dialogiem społecznym,
  • osoby zajmujące się pracą z dziećmi (np. nauczyciele, pracownicy bibliotek, domów sąsiedzkich, świetlic środowiskowych),
  • rodzice i opiekunowie.

Prowadzący warsztaty:

Beata Patuszyńska. Ekspertka w dziedzinie miast przyjaznych dzieciom, badaczka i (nie)edukatorka miejska, trenerka. Założycielka i autorka dwujęzycznego bloga cityforchildren.pl, autorka artykułów i książki dla dzieci, prelegentka podczas międzynarodowych konferencji i wydarzeń poświęconych zrównoważonym miastom, ekspertka UE w programie Urbact IV w dziedzinie komunikacji i edukacji, liderka w sieci Placemaking Europe Network oraz członkini grupy roboczej KIDS, mama. 

Adam Chyliński. Praktyk placemakingu, badacz miejski, konsultant i autor tekstów. Pracuje z lokalnymi społecznościami, wzmacniając ich poczucie sprawczości. Szczególnie absorbuje go praca z dziećmi i młodzieżą. W najmłodszych kształtuje poczucie związku z miejscami, uczy ich aktywnej postawy wobec życia, zaraża pasją do działania na skalę lokalną i współtworzenia miast. Współpracuje m.in. z UrbanLab Gdynia, Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni, IRMiR oraz Polskim Związkiem Firm Deweloperskich.